Three CT wrestlers win New England titles, Xavier runner-up

Photo of Sean Barker
Warde's Will Ebert (top) wrestles Staples' Alex Von Seggern Fiala in the 170-pound quarterfinals at the FCIAC tournament in New Canaan on Friday, Feb. 11, 2022. Ebert went on to win the New England Interscholastic Wrestling Championship meet Saturday, March 5 in Providence.

Warde's Will Ebert (top) wrestles Staples' Alex Von Seggern Fiala in the 170-pound quarterfinals at the FCIAC tournament in New Canaan on Friday, Feb. 11, 2022. Ebert went on to win the New England Interscholastic Wrestling Championship meet Saturday, March 5 in Providence.

Dave Stewart / Hearst Connecticut Media

Three Connecticut wrestlers won individual titles at the New England Interscholastic Wrestling Championship meet Saturday in Providence.

Killingly’s Jack Richardson (145), Fairfield Warde’s Will Ebert (170) and Guilford’s Christopher Murphy (195) each won New England titles in their resepective weight classes.

Murphy pinned Norwalk’s Brendan Gilchrist at 5:59.

State Open champion Xavier was runner-up in the team competition behind St. John’s Prep of Massachusetts. Fairfield Warde, Danbury and Killingly placed 5th through 7th, respectively.

Xavier’s Jackson Heslin (120), New Milford’s Evan Lindner (126) and Simsbury’s Zach Johns were also runners-up.

Danbury’s Kai O’Dell (138) and Fairfield Prep’s Connor Smith (182) both placed third. Four Connecticut wrestlers placed fourth: New Fairfield’s Joe Mahoney (106), Canton’s Ethan Titus (120), Killingly’s Kaden Ware (138) and Newtown’s Fisher Stites (160).

NEW ENGLAND CHAMPIONSHIPS

Finals (involving Connecticut athletes)

120: Jacob Joyce RI (Ponaganset) F Jackson Heslin CT (Xavier), 4:39

126: Tyler Knox MA (Saint John's Prep) DEC Evan Lindner CT (New Milford), 3-1

145: Jack Richardson CT (Killingly) DEC Mark Botello MA (Hingham), 8-6

152: Rawson Iwanicki MA (Saint John's Prep) DEF Zach Johns CT (Simsbury), 5-5 3:54

170: William Ebert CT (Fairfield Warde) MD Jackson Sutherland ME (Mattanawcook Academy), 9-0

195: Christopher Murphy CT (Guilford) F Brendan Gilchrist CT (Norwalk), 5:59

3rd Place

106: James Blood ME (Sanford) DEC Joe Mahoney CT (New Fairfield), 3-2

120: Matthew Botello MA (Hingham) MD Ethan Titus CT (Canton), 14-3

126: Hayden Myers RI (Coventry) DEF Kaden Ware CT (Killingly), 0-0 0:00

138: Kai O'Dell CT (Danbury) DEC Jason Hood RI (Ponaganset), 6-3

160: Rafael Knapp MA (Algonquin) MD Fisher Stites CT (Newtown), 11-2

182: Connor Smith CT (Fairfield Prep) F Matthew Gillis MA (Ashland), 1:22

Fifth place

106: Isaac Quiles CT (East Hartford) F Ryan Conlan RI (La Salle Academy), 1:52

120: Ben Zuckerman CT (Fairfield Warde) DEC Cole Albert ME (Mattanawcook Academy), 3-0

126: Brycen Kowalsky ME (Mt. Ararat/Brunswick) F Kyle Levesque CT (Xavier), 1:40

145: Logan Kovacs CT (Danbury) DEC Andrew Reall RI (Ponaganset), 9-7

220: Thomas Lunt CT (Xavier) DEC Brandon Toscano CT (Bunnell), 3-2

285: Braden Marceau MA (Melrose) FOR Matt Weiner CT (Shelton)